Sol og fullmåne

 

 

 

Mørk og kald omslutter kvelden dagen.Dagene viser at vinteren er her,likevel – om snøen er borte.

 

 

 

Til tross for kaldere temperatur føles det likevel litt tidligvåraktig.

I dag da jeg gikk opp for å lage meg lunsj, fikk jeg en gledesboost. For bortover golvet tegnet det seg en firkant av lys. Og jeg sprang inn på stua for å kikke gjennom de små tullvinduene. Og der… DER, nedi V’n av to fjell så sola meg rett inn i øynene.

Jeg ble så glad at jeg kvitra.

Jeg sang da jeg snakka (snakka med yngste på telefonen).

Og jeg kjente det langt inn i hjerterota, for en boblende glede. Den spredte seg som ringene i vann.

Vi var DER igjen.

Gikk mot sol, vår og sommer!

Det var et øyeblikk så stort at jeg glemte helt å ta bilde. Orienterte meg først etter en stund, men da var øyeblikket over. Noen skyer var trukket for, sola var mer bak fjella igjen og vinduene var ekstremt skitne.

Jeg mener sola kommer 9. februar og har sett etter den. Så om det har vært skyer eller feil tid som har gjort at jeg ikke har sett den før, vites ikke. Om dagen sitter jeg oftest nede i kjellaren med vindu på andre siden av huset.

 

I kveld var jeg hos mor. Mellomste søster ringer mens jeg er der, i Trondheim er månen kommet bort, forkynner stemmen fra Trondheim.

Ingen måne å se hos mor heller. I går var den full,så den burde vises.

Da jeg skal dra litt etter, henger den der.

Ser den først gjennom vinduet nede i sjøen.

Jeg måtte forevige den. Men helt rettferdig blir ikke bildet. 

Jeg prøver igjen, uten at det hjalp det minste.

Hjemme igjen er den vanskelig å finne, bare stjerner på himmelen.

Sporer den opp helt bakom huset.

Pusen kommer ut og fyker inn i mørket. Men den kommer inn igjen da jeg roper «kom». Så går vi inn, jeg koker meg en kopp te. Dropper middag, det er for seint.

 

I morgen skal jeg levere tekst med barnedomsminner. Men har gjort en avtale over helga. Tror ikke de er klare for å lese gjennom dem og sende materiale til trykk i helga. Er forresten ikke ferdig med baksida ennå heller.

Jeg blir veldig berørt av historiene. Av barndommen, minnene og følelsene.

Det er artig å få lage denne utstillinga før jeg slutter. Får bare håpe jeg rekker alt det andre også.

Nå skal tekoppen drikkes før natta.

 

 

Er sola helt under horisonten hos deg i flere dager i løpet av vinteren?

 

 

 

 

 

12 kommentarer

    1. Så artig å høre om lykkefølelsen du kjente på da sola kom inn på stua for første gang i år 😀 Det er sol hos oss på vinteren, men det er først de siste dagene den har kommet helt inn til sofaen, slik at jeg må trekke ned plissegardin for å unngå å bli blendet 😀

      1. Det var faktisk et villt øyeblikk da sola kom. Det tenker jeg du gleder deg over, at sola kommer lengre og lengre inn… sjøl om du må dra ned gardina <3

    2. Så koselig da at sola er tilbake. Det må være spesielt. Her ser vi den jo hele åre. Månen var fin i natt, men den kom opp sent her også. Håper du får en fin opplevelse og mange kommentarer fra det du har skrevet om barndommen. Fint å tenke tilbake. Her går det unna om dagen med hundepassing. Synes ikke jeg rekker noe av det jeg skal, men det blir vel vår i år også. Ha en fin dag videre. Klemsiklem:)

      1. Ja, det er spesielt når sola kommer, mer og mer for hvert år, egentlig. Har bodd slik at jeg har hatt sola hele året også, men det var så mye anna å være opptatt av da 😀
        Velig fint å høre om andre sin barndom, blir berørt. Dette skal være med på sommerens utstilling på museet. Men har måtta jobba for å få folk til å fortelle.
        Koselig med hund. Og dagene går nok bare fortere og fortere.
        God klem til deg 🙂

    3. Såå deilig når sola dukker opp igjen! Lykkefølelse, tenker jeg! Her er det jo alltid sol, så det er rart å tenke på at andre ikke har den alltid! Klem <3

      1. Enorm lykkefølelse, var nesten morsomt å se sin egen reaksjon 😀
        Godt og ha sola hele året, har hatt det tidligere – men tror ikke jeg var så hekta på den da.
        Klem <3

    4. vi kjenner på den samme boblende lykken du og jeg ,sola forsvinner ned i horisonten tidlig i november og kommer tilbake inn gjennm vinduet på badet hos oss ca 9 februar og jeg har virkelig fått det med meg i år :=)

      1. Så vi får tilbake sola på omtrentlig samme tid, så artig. Det er virkelig lykke. Har du tenkt på det at når sola er borte slik, en stund, får vi ennå mer glede når den kommer tilbake, enn de som har sol hele året 🙂

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

    Dette skjemaet er beskyttet av reCAPTCHA.
    Googles Personvernregler og vilkår for bruk er gjeldende.

Siste innlegg