Sommerlåter, regn og tall

 

 

Nok en ny dag som er grå og regnfull. Jeg kjenner jeg gleder meg til sol.

 

Atter torsdag og handling.

Nå kan jeg vente til i morgen. Det er ukens handel til mor.

Tror det er meldt regn da også. Det var bedre meldinger mot slutten av denne uka, men det er skyvd framover. Nå ser det ut som søndag og mandag blir fine dager.

 

Jeg våkna i dag av en telefon som ringte. Jeg greip mobilen min, litt overraska over ringing fordi den er står på flymodus.

Og det var ingen som ringte.

Bare noe i en drøm som var fordufta er nok forklaringen.

Og jeg var trøtt, sjøl om jeg hadde sovet mer en nok. Kanskje jeg hadde sovet for mye…

 

Møtet i går gikk greit, men jeg kjente det med å være ganske utslått.

Var også innom å snakka med en dame som kjører igang et kommunalt tiltak med trening til høsten. To dager i uka.

Jeg er ikke direkte fornøyd med det jeg har prestert sjøl på fronten det siste året, så kanskje jeg burde melde meg på, tenkte jeg og ringte.

Kom framom, sa dama.

Og det gjorde jeg, så nå tror jeg kanskje jeg blir påmeldt. Det var ikke så mange plasser.

 

På tur hjem kjøpte jeg meg en kartong reker, så det ble rekersmørbrød til middag.

 

Mellomste ringte meg tidligere på dagen, før møter og prat.

Jeg har satt opp talla dine i numrologi, sa hun.

Det rare var at tallene og betydningen føltes veldig riktig.

Jeg er igang med å finne ut hvem jeg egentlig er. Hvem var jeg før oppdragelsens valseverk satte meg på en hylle.

Du er en omsorgperson, sier min eldste.

Jeg føler lett irritasjon av den uttalelsen, fordi jeg føler ikke det er helt den jeg er, egentlig. Men det er klart jeg tar meg av de jeg føler trenger hjelp og jeg vil hjelpe. Og jeg er vel snill, men tror mye av snillhet også er tillært.

Numrologisk hadde jeg ikke noe omsorgstall.

Men jeg hadde noen kontrasfulle tall og det kjente jeg igjen. Jeg hadde både tall som tilsa kontroll og ta ledelse, samtidig med tall som en sårbarhet med å lese rommet og ta til meg stemninger.

Det kjente jeg godt igjen.

Uansett handler det ikke om meg og hvordan jeg ønsker å bli sett på, men om hvordan jeg lever og velger som det riktige for den jeg opprinnelig er. Som føles riktig for underbevistheta mi, ikke for naboen. Nå tenker jeg ikke å være vemmelig hverken mot naboen eller noen andre. Men jeg tror at noe av energitapet mitt handler om tillærte mønster som ikke er riktige.

 

Som en bekreftelse på det jeg skriver om, sender Reiseradioen to av mine favorittsommerlåter ut i eteren.

Og jeg må dele begge. Det er godt tegn for dagen, til tross for gråhet og regn.

Her kommer Manu Chao og Folk og Røvere.

Manu Chao er en senere sommersang fra 90-tallet med åpne dører og dans på stuegolvet da vi bodde her.

Men den ultimate låten er Yess med Folk og Røvere.

Den minner meg så om ungdommen, Oslolivet, de tunge trærne med de stor løvkronene, Hegdehaugsveien, regn mot varm asfalt, lukta og kjøligheta i oppgangene, springe lett ut i verden for bare å leve.

Ønsker deg en riktig fin sommerdag hvorenn du er.

 

Hva er din ultimate sommerlåten?

 

 

 

 

10 kommentarer

    1. “Som føles riktig for underbevistheta mi, ikke for naboen.” Høres gjenkjenbart. Ikke akkurst naboen kanskje, men det er nok av andre som har meninger og forventninger om hvordan jeg skal være, leve, hva jeg skal gjøre. Ikke alltid lett å skille hva som er egne og andres forventninger.
      Den ultimate sommerlåt fir meg… “In the summertime” med Mungo Jerry.

      1. Det er ikke så lett dette, men vi skal helst gjøre ting for oss sjøl.
        Mungo Jerry har jeg også høyt oppe på den listen, får flash tilbake til den store fridommen barndom var <3

    2. Det høres interessant ut med numerologi! Hva er mitt, meg, og hva er tillært, osv. Da jeg var 17 – 18 år var det min indiske brevvenn som regnet ut på vegne av meg at jeg er en 8-er. Kan kjenne meg igjen i dette, men tror ikke jeg fremstår slik…

      1. Det der er veldig interessant, hvem er en blitt pga. omgivelsene…
        Jo, en 8’er kan jeg se for meg du er av det lille jeg har truffet deg. Men også av det du skriver her inne 🙂

          1. Du har kontroll, du har en plan. Til tross for sykdom tar du kontroll, du greier masse av det 8’eren omhandle – så det syns jeg absolutt.

    3. Jeg tror mange i vår generasjon egentlig ikke nødvendigvis ER omsorgspersoner, sånn inni seg, men er tillært som du sier. At vi MÅTTE være det. Og enda mer generasjonen før det igjen. Vi kjenner på det å skulle hjelpe andre hele tiden men burde kanskje av og til tenke LITT mer på oss selv. Jeg er egentlig ganske flink til det nå. Har ikke så mange å ta hensyn til lenger sånn i det daglige.

      1. Egentlig trodde jeg at den generasjonen vi tilhører med god margin, var fri dette. At det var våre foreldre. Men en blir nok henta inn på en måte. Tror vi bør tenke på oss sjøl FØRST, litt som den berømmelige illustrasjone av flyet og oksygenen. Så godt du er flink på og ivareta deg sjøl. Og jeg ser den, det blir mindre…men vil nok alltid ha den der «bekymringa» for «barna». Om den fortsetter som besteforeldre vet jeg ikke, men sikkert et snev der også. Men jeg jobber nokså hardt med å være mest mulig i nåtid og at jeg har bare meg sjøl som jeg virkelig skal ivareta. Har blitt flinkere.

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg